  • CP16SH10IP06474IF
CP16SH10IP06474IF
advertisement
Manufacturer No:
CP16SH10IP06474IF
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
792-CP16SH10IP06474IF
Package:
Datasheet:
Description:
POT 470K OHM 1/5W CARBON LINEAR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CP16SH10IP06474IF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Panel, Through Hole
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Resistive Material
    Carbon
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    CP16, Citec
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PCB, Solder
  • Temperature Coefficient
    ±300ppm/°C
  • Type
    Potentiometer
  • Resistance
    470kOhm
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Composition
    Carbon
  • Power (Watts)
    0.2W 1/5W
  • Voltage - Rated
    250V
  • Power Rating
    200mW
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    PC Pins
  • Actuator Type
    Knurled
  • ELV
    Compliant
  • Bushing Thread
    M10 x 0.75
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Built in Switch
    Rotary, SPST
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Rotation
    300°
  • Size - Body
    Rectangular - 0.807 x 0.630 Face x 0.815 H 18.00mmx16.00mmx20.50mm
  • Number of Gangs
    1
  • Length
    58mm
  • Width
    16mm
  • Actuator Length
    1.772 45.00mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
Hot Sales in Thermal
JC22S 1K 0.5%
JC22S 1K 0.5%
JC22S 1K 0.5%