  • CPCC051R400JB31
CPCC051R400JB31
advertisement
Manufacturer No:
CPCC051R400JB31
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-CPCC051R400JB31
Package:
Radial
Datasheet:
CPCC051R400JB31
Description:
Through Hole 1.4Ohms, 5W, Wirewound,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CPCC051R400JB31
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Supplier Device Package
    Radial Lead
  • Operating Temperature
    -65°C~275°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    CPCC
  • Size / Dimension
    0.512Lx0.354W 13.00mmx9.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Flame Proof, Safety
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±300ppm/°C
  • Resistance
    1.4Ohms
  • Max Operating Temperature
    275°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Composition
    Wirewound
  • Power (Watts)
    5W
  • Power Rating
    5W
  • Max Power Dissipation
    5W
  • Height
    25.4762mm
  • Height Seated (Max)
    1.003 25.48mm
  • Length
    13.0048mm
  • Width
    8.9916mm