  • CPR1518R00KE10
CPR1518R00KE10
advertisement
Manufacturer No:
CPR1518R00KE10
HK JDW NO:
873-CPR1518R00KE10
Package:
Ceramic
Datasheet:
Description:
Through Hole FIXED RESISTOR, 18Ohm, Wirewound,
Step5Bar-code shipping tag
CPR1518R00KE10
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Ceramic
  • Terminal Shape
    SNAP-IN
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    18Ohm
  • Max Operating Temperature
    275°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Composition
    Wirewound
  • Additional Feature
    FLAME PROOF
  • HTS Code
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    15W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Construction
    Fireproof
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Lead Spacing
    32.51mm
  • Rated Temperature
    40°C
  • Height
    42.67mm
  • Length
    47.96mm