  • CQB50W12-72S24
CQB50W12-72S24
advertisement
Manufacturer No:
CQB50W12-72S24
HK JDW NO:
136-CQB50W12-72S24
Package:
Module
Datasheet:
CQB50W12-72S24
Description:
DC DC CONVERTER 24V 50W
Step5Bar-code shipping tag
CQB50W12-72S24
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Module
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C With Derating
  • Packaging
    Tray
  • Series
    CQB50W12 (50W)
  • Size / Dimension
    2.28Lx1.45W x 0.50 H 57.9mmx36.8mmx12.7mm
  • Feature
    Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
  • Type
    Isolated Module
  • Power (Watts)
    50W
  • Efficiency
    89%
  • Voltage - Isolation
    3kV
  • Voltage - Input (Max)
    160V
  • Voltage - Output 1
    24V
  • Voltage - Input (Min)
    14V
  • Current - Output (Max)
    2.1A