  • CR0603-FX-82R5-E
CR0603-FX-82R5-E
advertisement
Manufacturer No:
CR0603-FX-82R5-E
HK JDW NO:
103-CR0603-FX-82R5-E
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Thick Film, 82.5Ohm, 1%,
Step5Bar-code shipping tag
CR0603-FX-82R5-E
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Tolerance
    1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Resistance
    82.5Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Thick Film
  • Voltage - Rated
    50V
  • Power Rating
    100mW
  • Construction
    Rectangular
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Working Voltage
    75V
  • Rated Temperature
    70°C
  • Height
    450μm
  • Length
    1.6mm