  • CR0805-FX-1781E
CR0805-FX-1781E
advertisement
Manufacturer No:
CR0805-FX-1781E
HK JDW NO:
103-CR0805-FX-1781E
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Thick Film, 1.78kOhm, 1%,
Step5Bar-code shipping tag
CR0805-FX-1781E
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Tolerance
    1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Resistance
    1.78kOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    150V
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    125mW
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Construction
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.125W
  • Case Code (Imperial)
    0805
  • Working Voltage
    100V
  • Rated Temperature
    70°C
  • Height
    500μm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm