  • CR1206-FX-16R9ELF
CR1206-FX-16R9ELF
advertisement
Manufacturer No:
CR1206-FX-16R9ELF
HK JDW NO:
103-CR1206-FX-16R9ELF
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
CR1206-FX-16R9ELF
Description:
RES SMD 16.9 OHM 1% 1/4W 1206
Step5Bar-code shipping tag
CR1206-FX-16R9ELF
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    CR1206
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Moisture Resistant
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    16.9Ohm
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Voltage - Rated
    200V
  • Power Rating
    250mW
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Height
    762μm
  • Height Seated (Max)
    0.030 0.75mm