  • CR1206-FX-4001ELF
CR1206-FX-4001ELF
advertisement
Manufacturer No:
CR1206-FX-4001ELF
HK JDW NO:
103-CR1206-FX-4001ELF
Datasheet:
CR1206-FX-4001ELF
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, CR1206 Series, Thick Film, 4kOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
CR1206-FX-4001ELF
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    4kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Height
    762μm
  • Height Seated (Max)
    0.030 0.75mm