  • CR22C-36D-2.54DS(70)
CR22C-36D-2.54DS(70)
advertisement
Manufacturer No:
CR22C-36D-2.54DS(70)
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-CR22C-36D-2.54DS(70)
Purchasing and Inquiry
CR22C-36D-2.54DS(70) Overview
CR22C-36D-2.54DS(70) Features
CR22 series
CR22C-36D-2.54DS(70) Applications
There are a lot of Hirose Electric Co Ltd CR22C-36D-2.54DS(70) Edgeboard Connectors applications.
  • Broadband data applications
  • Automotive
  • Rotary encoder
  • Music recording
  • Battery Operated Systems
  • Handheld Terminal Interface
  • TD-SCDMA, WiMAX
  • Medical Imaging
  • Transducer
  • 3-phase power control
Step5Bar-code shipping tag
CR22C-36D-2.54DS(70)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Material - Insulation
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    CR22
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    CARD EDGE CONNECTOR
  • Number of Positions
    36
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Female
  • Additional Feature
    POLARIZED
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.100 2.54mm
  • Total Number of Contacts
    36
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Contact Finish
    Gold
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Card Type
    Non Specified - Dual Edge
  • Read Out
    Dual
  • Card Thickness
    0.063 1.60mm