  • CR4110-150
CR4110-150
advertisement
Manufacturer No:
CR4110-150
Manufacturer:
CR Magnetics Inc.
HK JDW NO:
173-CR4110-150
Package:
Module
Datasheet:
CR4110-150
Purchasing and Inquiry
CR4110-150 Overview
Current sensors are housed in Module packages to ensure their safety. Current sensors are packaged in Bulk in order to avoid damage to the devices. Current sensors should only output 25mA current. There should not be an increase in current supplied by current sensors above 25mA. To ensure that these current sensors work, the operating temperature cannot be less than 0°C. Nevertheless, the maximum operating temperature for the current sensors should be set to 60°C.
CR4110-150 Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Operating Temperature: 0°C~60°C
1 Channels
Mounting Type: DIN Rail, Panel
Sensor Type: Transformer w/Conditioning
Supply Voltage: 24V
Frequency: 20Hz~5kHz
Sensing Current: 150A
Module Package
CR4110-150 Applications
There are a lot of CR Magnetics Inc. CR4110-150 Current Sensors applications.
  • Battery supplied applications
  • Industrial Monitoring and Control Systems
  • Power supplies for welding applications
  • Overcurrent Detection
  • Leakage Current Sensors
  • General purpose inverters
  • Inverter and H-bridge current measurements
  • Uninterruptible Power Supplies(UPS)
  • Static converters for DC motor drives
  • Continuity
Step5Bar-code shipping tag
CR4110-150
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mount
    DIN Rail, Panel
  • Mounting Type
    DIN Rail, Panel
  • Package / Case
    Module
  • Operating Temperature
    0°C~60°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    CR4100
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    60°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Voltage - Supply
    24V
  • Frequency
    20Hz~5kHz
  • Output
    Ratiometric, 0 V ~ 5 V
  • Current - Supply (Max)
    25mA
  • Polarity
    Bidirectional
  • Number of Channels
    1
  • Polarization
    Bidirectional
  • Max Supply Current
    25mA
  • Accuracy
    ±0.5%
  • Response Time
    250ms
  • Sensor Type
    Transformer w/Conditioning
  • For Measuring
    AC
  • Current - Sensing
    150A