  • CR4420-40
CR4420-40
advertisement
Manufacturer No:
CR4420-40
HK JDW NO:
173-CR4420-40
Datasheet:
CR4420-40
Purchasing and Inquiry
CR4420-40 Overview
As a safety precaution, current sensors are placed in Module packages. These current sensors are packaged in the Bulk to protect the devices from damage. These current sensors should be able to deliver a maximum current of 45mA. A current sensor's supply current should not exceed 45mA. Ensure that the operating temperature of the current sensor is not lower than 0°C. There should, however, be 60°C maximum operating temperature set for the current sensors.
CR4420-40 Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Operating Temperature: 0°C~60°C
1 Channels
Mounting Type: DIN Rail, Panel
Sensor Type: Transformer w/Conditioning
Supply Voltage: 24V
Frequency: 50Hz~400kHz
Sensing Current: 40A
Module Package
CR4420-40 Applications
There are a lot of CR Magnetics Inc. CR4420-40 Current Sensors applications.
  • AC variabel speed drives and servo motor drives
  • Leakage Current Sensors
  • Switched Mode Power Supplies(SMPS)
  • DC motor drives
  • Static converters for for DC motor drives
  • Power supply management
  • Electrical drives
  • Inverter and H-bridge current measurements
  • Overcurrent Detection
  • Industrial Monitoring and Control Systems
Step5Bar-code shipping tag
CR4420-40
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to CR4420-40.
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Mount
    DIN Rail, Panel
  • Mounting Type
    DIN Rail, Panel
  • Operating Temperature
    0°C~60°C
  • Published
    2013
  • Series
    CR4400
  • Max Operating Temperature
    60°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Voltage - Supply
    24V
  • Frequency
    50Hz~400kHz
  • Output
    Ratiometric, 4mA ~ 20mA
  • Current - Supply (Max)
    45mA
    Bidirectional
  • Max Supply Current
    45mA
  • Accuracy
    ±0.5%
  • Current - Sensing
    40A