  • CR5211S-150
CR5211S-150
advertisement
Manufacturer No:
CR5211S-150
Manufacturer:
CR Magnetics Inc.
HK JDW NO:
173-CR5211S-150
Package:
Module
Datasheet:
CR5211S-150
Purchasing and Inquiry
CR5211S-150 Overview
In order to ensure safety, the current sensors are packaged in Module packages. In order to protect the devices from damage, these current sensors are packaged in the Bulk. These current sensors should provide a maximum current of 35mA. It is recommended that current sensors provide a current that is not greater than 35mA. In order for these current sensors to function properly, the operating temperature must not be below 0°C. Nevertheless, the maximum operating temperature should be set to 50°C.
CR5211S-150 Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Operating Temperature: 0°C~50°C
1 Channels
Mounting Type: DIN Rail, Panel
Sensor Type: Hall Effect, Closed Loop
Supply Voltage: 24V
Frequency: DC
Sensing Current: 150A
Module Package
CR5211S-150 Applications
There are a lot of CR Magnetics Inc. CR5211S-150 Current Sensors applications.
  • Electrical drives
  • Battery chargers and systems
  • Monitor Motor Operation
  • Battery supplied applications
  • Static converters for DC motor drives
  • Uninterruptable Power Supllies (UPS)
  • Power Supplies for welding applications
  • Proving Switch
  • Frequency, Voltage, and Solar Inverters
  • Continuity
Step5Bar-code shipping tag
CR5211S-150
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Mount
    DIN Rail, Panel
  • Mounting Type
    DIN Rail, Panel
  • Package / Case
    Module
  • Operating Temperature
    0°C~50°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Series
    CR5200
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    50°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Voltage - Supply
    24V
  • Frequency
    DC
  • Output
    Ratiometric, ±10 V
  • Current - Supply (Max)
    35mA
  • Polarity
    Unidirectional
  • Number of Channels
    1
  • Polarization
    Unidirectional
  • Max Supply Current
    35mA
  • Accuracy
    ±1%
  • Response Time
    250ms
  • Sensor Type
    Hall Effect, Closed Loop
  • For Measuring
    DC
  • Current - Sensing
    150A