  • CR5410S-300
CR5410S-300
advertisement
Manufacturer No:
CR5410S-300
Manufacturer:
CR Magnetics Inc.
HK JDW NO:
173-CR5410S-300
Package:
Module
Datasheet:
CR5410S-300
Purchasing and Inquiry
CR5410S-300 Overview
Safety precautions are taken by putting the current sensors in Module packages. A Bulk is used to protect the current sensors against damage. It is recommended that these current sensors supply a maximum current of 35mA. Current sensors should not provide more current than 35mA. In order for the current sensors to operate, the operating temperature must not be lower than 0°C. But the maximum operating temperature for current sensors should be set to 50°C.
CR5410S-300 Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Operating Temperature: 0°C~50°C
1 Channels
Mounting Type: DIN Rail, Panel
Sensor Type: Hall Effect, Closed Loop
Supply Voltage: 24V
Frequency: DC~4kHz
Sensing Current: 300A
Module Package
CR5410S-300 Applications
There are a lot of CR Magnetics Inc. CR5410S-300 Current Sensors applications.
  • Uninterruptible Power Supplies(UPS)
  • Continuity
  • Power Supplies for welding applications
  • Power factor correction
  • General purpose inverters
  • Switched Mode Power Supplies(SMPS)
  • Uninterruptable Power Supllies (UPS)
  • Motor and load control
  • Overcurrent protection
  • Electrical drives
Step5Bar-code shipping tag
CR5410S-300
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Mount
    DIN Rail, Panel
  • Mounting Type
    DIN Rail, Panel
  • Package / Case
    Module
  • Operating Temperature
    0°C~50°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Series
    CR5410S
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    50°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Voltage - Supply
    24V
  • Frequency
    DC~4kHz
  • Output
    Ratiometric, Voltage
  • Current - Supply (Max)
    35mA
  • Polarity
    Bidirectional
  • Number of Channels
    1
  • Polarization
    Bidirectional
  • Max Supply Current
    35mA
  • Accuracy
    ±1%
  • Sensor Type
    Hall Effect, Closed Loop
  • For Measuring
    AC/DC
  • Current - Sensing
    300A