  • CRCW020110K7FKED
CRCW020110K7FKED
advertisement
Manufacturer No:
CRCW020110K7FKED
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-CRCW020110K7FKED
Package:
0201 (0603 Metric)
Datasheet:
CRCW020110K7FKED
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, CRCW Series, Thick Film, 10.7kOhm, 0.05W 1/20W, ±1%, -55°C~155°C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CRCW020110K7FKED
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    0201 (0603 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Weight
    170.097139μg
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    CRCW
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    10.7kOhm
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.05W 1/20W
  • Voltage - Rated
    30V
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE: 30V
  • Power Rating
    50mW
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Max Power Dissipation
    50mW
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    0603
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.05W
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    280μm
  • Height Seated (Max)
    0.011 0.28mm