  • CRCW04021R60FKED
CRCW04021R60FKED
advertisement
Manufacturer No:
CRCW04021R60FKED
HK JDW NO:
873-CRCW04021R60FKED
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
CRCW04021R60FKED
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, CRCW Series, Thick Film, 1.6Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 5090
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
CRCW04021R60FKED
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Weight
    652.039032μg
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Series
    CRCW
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    1.6Ohm
  • Power (Watts)
    0.063W 1/16W
  • Voltage - Rated
    50V
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V) : 50
  • Power Rating
    63mW
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    63mW
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.063W
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    400μm
  • Height Seated (Max)
    0.016 0.40mm