  • CRCW06035K60DKEAP
CRCW06035K60DKEAP
advertisement
Manufacturer No:
CRCW06035K60DKEAP
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-CRCW06035K60DKEAP
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
CRCW06035K60DKEAP
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, CRCW-P Series, Thick Film, 5.6kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
CRCW06035K60DKEAP
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    CRCW-P
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
  • Tolerance
    ±0.5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    5.6kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Additional Feature
    SEMI PRECISION, RATED AC VOL(V):75
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Working Voltage
    75V
  • Height
    508μm
  • Height Seated (Max)
    0.020 0.50mm