  • CRCW06038R20FNEB
CRCW06038R20FNEB
advertisement
Manufacturer No:
CRCW06038R20FNEB
HK JDW NO:
873-CRCW06038R20FNEB
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
CRCW06038R20FNEB
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, CRCW Series, Thick Film, 8.2Ohm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
CRCW06038R20FNEB
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Series
    CRCW
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200
  • Pbfree Code
    yes
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    8.2Ohm
  • Terminal Finish
    MATTE TIN OVER NICKEL
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Voltage - Rated
    75V
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 75
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    100mW
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Height
    500μm
  • Height Seated (Max)
    0.020 0.50mm