  • CRCW12181R74FNEK
CRCW12181R74FNEK
advertisement
Manufacturer No:
CRCW12181R74FNEK
HK JDW NO:
873-CRCW12181R74FNEK
Package:
1218 (3246 Metric)
Datasheet:
CRCW12181R74FNEK
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, CRCW Series, Thick Film, 1.74Ohm, ±1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
CRCW12181R74FNEK
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    1218 (3246 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
    CRCW
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.122Lx0.181W 3.10mmx4.60mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200
  • Pbfree Code
    yes
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    1.74Ohm
  • Composition
    Thick Film
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    1W
  • Packing Method
    TR, BLISTER, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Height
    609.6μm
  • Height Seated (Max)
    0.024 0.60mm