  • CRCW20108R25FNEF
CRCW20108R25FNEF
advertisement
Manufacturer No:
CRCW20108R25FNEF
HK JDW NO:
873-CRCW20108R25FNEF
Package:
2010 (5025 Metric)
Datasheet:
CRCW20108R25FNEF
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, CRCW Series, Thick Film, 8.25Ohm, 0.75W 3/4W, ±1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
CRCW20108R25FNEF
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    2010 (5025 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Weight
    25.486221mg
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    8.25Ohm
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.75W 3/4W
  • Voltage - Rated
    400V
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE: 400V
  • Power Rating
    750mW
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Packing Method
    TR, BLISTER, 7 INCH
  • Construction
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    5025
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.75W
  • Case Code (Imperial)
    2010
  • Height
    700μm
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.70mm