  • CRG0603F180R
CRG0603F180R
advertisement
Manufacturer No:
CRG0603F180R
HK JDW NO:
792-CRG0603F180R
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
CRG0603F180R
Description:
FIXED RESISTOR CRG, Neohm Series, Thick Film, 180Ohm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 89867
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CRG0603F180R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    CRG, Neohm
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    180Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Voltage - Rated
    50V
  • Additional Feature
    LASER TRIMMABLE
  • Power Rating
    100mW
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Depth
    800μm
  • Construction
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • ELV
    Compliant
  • Number of Resistors
    1
  • Height
    450μm
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm