  • CRS2512-FX-1001ELF
CRS2512-FX-1001ELF
advertisement
Manufacturer No:
CRS2512-FX-1001ELF
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-CRS2512-FX-1001ELF
Package:
2512 (6432 Metric)
Description:
RES SMD 1K OHM 1% 2W 2512
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CRS2512-FX-1001ELF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Rated Power Dissipation (P)
    2W
  • Case Code (Imperial)
    2512
  • Working Voltage
    600V
  • Height
    762μm
  • Height Seated (Max)
    0.030 0.75mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    2512 (6432 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    CRS
  • Size / Dimension
    0.252Lx0.126W 6.40mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    High Voltage, Pulse Withstanding
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    1kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thick Film
  • Voltage - Rated
    600V
  • Power Rating
    2W
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    2W