  • CS0805KRX7RBBB102
CS0805KRX7RBBB102
advertisement
Manufacturer No:
CS0805KRX7RBBB102
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-CS0805KRX7RBBB102
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
CS0805KRX7RBBB102
Purchasing and Inquiry
CS0805KRX7RBBB102 Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.
CS0805KRX7RBBB102 Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with X7R being the highest temperature coefficient
CS0805KRX7RBBB102 Applications
There are a lot of Yageo CS0805KRX7RBBB102 applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
CS0805KRX7RBBB102
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    33 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    CS
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    Soft Termination
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Applications
    Boardflex Sensitive
  • Voltage - Rated
    500V
  • HTS Code
  • Capacitance
    1000pF
  • Thickness (Max)
    0.039 1.00mm