  • CS8101YDR8G
CS8101YDR8G
advertisement
Manufacturer No:
CS8101YDR8G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-CS8101YDR8G
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
CS8101YDR8G
Description:
Enable, Reset Fixed Tin CS8101 PMIC 8 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Quantity:
In Stock : 9027
Step5Bar-code shipping tag
CS8101YDR8G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    CS8101
  • Pin Count
    8
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    30V
  • Output Voltage
    5V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    100mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    20mA
  • Control Features
    Enable, Reset
  • Accuracy
    2 %
  • Output Voltage 1
    5V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    6V
  • Protection Features
    Over Temperature, Over Voltage, Reverse Polarity, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    140μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.6V @ 100mA
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • PSRR
    75dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    400mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.4V
  • Min Output Voltage
    4.85V
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Min Current Limit
    105mA
  • Input Bias Current
    12mA
  • Output Voltage Accuracy
    2 %
  • Height
    1.5mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Lifecycle Status
    LAST SHIPMENTS (Last Updated: 1 week ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C