  • CT94EY200
CT94EY200
advertisement
Manufacturer No:
CT94EY200
Manufacturer:
Nidec Copal Electronics
HK JDW NO:
184-CT94EY200
Package:
Datasheet:
CT94EY200
Description:
TRIMMER 20 OHM 0.5W PC PIN TOP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CT94EY200
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to CT94EY200.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Resistive Material
    Cermet
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    CT94
  • Size / Dimension
    Square - 0.378Lx0.189W x 0.378 H 9.60mmx4.80mmx9.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±250ppm/°C
  • Resistance
    20Ohm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • HTS Code
  • Subcategory
    POTENTIOMETER
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Construction
    Trimmer
  • Resistor Type
    POTENTIOMETER
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Termination Style
    PC Pins
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Lead Length
    7mm
  • Working Voltage
    300V
  • Lead Diameter
    0.5 mm
  • Size Code
    3819
  • Adjustment Type
    Top Adjustment
  • Number of Turns
    18
  • Rotation Angle
    5400 deg
  • Height
    9.6012mm