  • CVCO55BE-1350-1400
CVCO55BE-1350-1400
advertisement
Manufacturer No:
CVCO55BE-1350-1400
HK JDW NO:
198-CVCO55BE-1350-1400
Package:
16-QFN, Variant
Description:
VCO 1375MHZ 0.5-4.5V 12.7X12.7MM
Step5Bar-code shipping tag
CVCO55BE-1350-1400
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    5V
  • Frequency
    1.4GHz
  • Max Supply Voltage
    5.25V
  • Min Supply Voltage
    4.75V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Frequency Range
    1350MHz~1400MHz
  • Frequency - Cutoff or Center
    1375MHz
  • Icc Max
    35mA
  • Phase Noise Typ (dBc/Hz)
    -103
  • 2nd Harmonic, Typ (dBc)
    -15
  • Tuning Voltage (VDC)
    0.5V~4.5V
  • Power (dBm)
    7 ±5
  • Pushing (MHz/V)
    3
  • Height
    0.150 3.81mm
  • Length
    12.7mm
  • Width
    12.7mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-QFN, Variant
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.500Lx0.500W 12.70mmx12.70mm