  • CVCO55BE-1550-2050
CVCO55BE-1550-2050
advertisement
Manufacturer No:
CVCO55BE-1550-2050
HK JDW NO:
198-CVCO55BE-1550-2050
Package:
16-QFN, Variant
Description:
VCO 1800MHZ 0.5-15.5V 12.7X12.7
Step5Bar-code shipping tag
CVCO55BE-1550-2050
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-QFN, Variant
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.500Lx0.500W 12.70mmx12.70mm
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    8V
  • Frequency
    2.05GHz
  • Operating Supply Voltage
    8V
  • Min Supply Voltage
    7.6V
  • Load Capacitance
    22pF
  • Frequency Range
    1550MHz~2050MHz
  • Frequency - Cutoff or Center
    1800MHz
  • Icc Max
    30mA
  • Phase Noise Typ (dBc/Hz)
    -102
  • 2nd Harmonic, Typ (dBc)
    -15
  • Tuning Voltage (VDC)
    0.5V~15.5V
  • Power (dBm)
    2.5 ±2.5
  • Pushing (MHz/V)
    0.5
  • Height
    0.150 3.81mm
  • Length
    12.7mm
  • Width
    12.7mm