  • CW161009A-51NJ
CW161009A-51NJ
advertisement
Manufacturer No:
CW161009A-51NJ
HK JDW NO:
103-CW161009A-51NJ
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
CW161009A-51NJ
Description:
FIXED IND 51NH 600MA 240MOHM SMD
Step5Bar-code shipping tag
CW161009A-51NJ
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ceramic
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Series
    CW161009A
  • Size / Dimension
    0.065Lx0.045W 1.65mmx1.15mm
  • Tolerance
    ±5%
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Current Rating (Amps)
    600mA
  • Packing Method
    TR, Embossed, 7 Inch
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Rectangular
  • Inductance
    51nH
  • Test Frequency
    200MHz
  • DC Resistance (DCR)
    240mOhm Max
  • Frequency - Self Resonant
    1.95GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    32 @ 200MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    32
  • Inductance Frequency - Test
    200MHz
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Case/Size Code
    0604
  • Rated Current-Max
    0.6A
  • Height Seated (Max)
    0.043 1.10mm