  • CW161009A-R27J
CW161009A-R27J
advertisement
Manufacturer No:
CW161009A-R27J
HK JDW NO:
103-CW161009A-R27J
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
CW161009A-R27J
Description:
Inductor RF Wirewound 0.27uH 5% 100MHz 25Q-Factor Ceramic 0.2A 2.1Ohm DCR 0603 Automotive T/R
Step5Bar-code shipping tag
CW161009A-R27J
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ceramic
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Series
    CW161009A
  • Size / Dimension
    0.065Lx0.045W 1.65mmx1.15mm
  • Tolerance
    ±5%
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Current Rating (Amps)
    200mA
  • Packing Method
    TR, Embossed, 7 Inch
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Rectangular
  • Inductance
    270nH
  • Test Frequency
    100MHz
  • DC Resistance (DCR)
    2.1Ohm Max
  • Frequency - Self Resonant
    822MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    25 @ 100MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    25
  • Inductance Frequency - Test
    100MHz
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Case/Size Code
    0604
  • Rated Current-Max
    0.2A
  • Height Seated (Max)
    0.043 1.10mm