  • CWR11DC686KC
CWR11DC686KC
advertisement
Manufacturer No:
CWR11DC686KC
HK JDW NO:
66-CWR11DC686KC
Package:
Datasheet:
CWR11DC686KC
Description:
68μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 900mOhm 2-Termination Polar TANTALUM 0.0043mA Bulk 7343-31
Step5Bar-code shipping tag
CWR11DC686KC
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    Bulk
  • Published
    2010
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb) - hot dipped
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
  • Capacitance
    68μF
  • Depth
    4.3mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55365/8
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    900mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6V
  • Size Code
    2917
  • Leakage Current
    0.0043mA
  • Ripple Current
    160mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Height
    2.8mm
  • Length
    7.3mm