  • CY62128BNLL-55SXI
CY62128BNLL-55SXI
advertisement
Manufacturer No:
CY62128BNLL-55SXI
HK JDW NO:
217-CY62128BNLL-55SXI
Package:
32-SOIC (0.445, 11.30mm Width)
Datasheet:
CY62128BNLL-55SXI
Description:
5V V MoBL® 32 Pin Memory IC MoBL® Series CY62128 20.4465mm mm
Step5Bar-code shipping tag
CY62128BNLL-55SXI
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    32-SOIC (0.445, 11.30mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    MoBL®
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    32
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • HTS Code
  • Technology
    SRAM - Asynchronous
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Base Part Number
    CY62128
  • Pin Count
    32
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G32
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Memory Size
    1Mb 128K x 8
  • Memory Type
    Volatile
  • Supply Current-Max
    0.02mA
  • Memory Format
    SRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Organization
    128KX8
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    8
  • Write Cycle Time - Word, Page
    55ns
  • Standby Current-Max
    0.000015A
  • Memory Density
    1048576 bit
  • Access Time (Max)
    55 ns
  • I/O Type
    COMMON
  • Standby Voltage-Min
    2V
  • Length
    20.4465mm
  • Height Seated (Max)
    2.997mm
  • Width
    11.303mm