  • CY62167EV30LL-45BVXIT
CY62167EV30LL-45BVXIT
advertisement
Manufacturer No:
CY62167EV30LL-45BVXIT
HK JDW NO:
217-CY62167EV30LL-45BVXIT
Package:
48-VFBGA
Description:
Surface Mount MoBL® Memory IC MoBL® Series CY62167 16 Mb kb 8mm mm 30mA mA 16b b
Quantity:
In Stock : 14519
Step5Bar-code shipping tag
CY62167EV30LL-45BVXIT
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    48-VFBGA
  • Number of Pins
    48
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2001
  • Series
    MoBL®
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    48
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Voltage - Supply
    2.2V~3.6V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.75mm
  • Base Part Number
    CY62167
  • Operating Supply Voltage
    3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.2V
  • Memory Size
    16Mb 2M x 8 1M x 16
  • Nominal Supply Current
    30mA
  • Memory Type
    Volatile
  • Memory Format
    SRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    16
  • Write Cycle Time - Word, Page
    45ns
  • Address Bus Width
    20b
  • Density
    16 Mb
  • Access Time (Max)
    45 ns
  • I/O Type
    COMMON
  • Sync/Async
    Asynchronous
  • Word Size
    16b
  • Alternate Memory Width
    8
  • Length
    8mm