  • CY62168EV30LL-45BVXIT
CY62168EV30LL-45BVXIT
advertisement
Manufacturer No:
CY62168EV30LL-45BVXIT
HK JDW NO:
217-CY62168EV30LL-45BVXIT
Package:
48-VFBGA
Datasheet:
Description:
Surface Mount MoBL® Memory IC MoBL® Series CY62168 16 Mb kb 8mm mm 30mA mA 8b b
Step5Bar-code shipping tag
CY62168EV30LL-45BVXIT
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    48-VFBGA
  • Number of Pins
    48
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2003
  • Series
    MoBL®
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
    48
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Voltage - Supply
    2.2V~3.6V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.75mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    CY62168
  • Operating Supply Voltage
    3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.2V
  • Memory Size
    16Mb 2M x 8 1M x 16
  • Number of Ports
    1
  • Nominal Supply Current
    30mA
    Parallel
  • Organization
    2MX8
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    8
  • Write Cycle Time - Word, Page
    45ns
  • Address Bus Width
    21b
  • Density
    16 Mb
  • Access Time (Max)
    45 ns
  • I/O Type
    COMMON
  • Sync/Async
    Asynchronous
  • Word Size
    8b
  • Length
    8mm