  • CY62256LL-55SNXIT
CY62256LL-55SNXIT
advertisement
Manufacturer No:
CY62256LL-55SNXIT
HK JDW NO:
217-CY62256LL-55SNXIT
Package:
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
CY62256LL-55SNXIT
Description:
Surface Mount MoBL® Memory IC MoBL® Series CY62256 256 kb kb 50mA mA 8b b
Step5Bar-code shipping tag
CY62256LL-55SNXIT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Address Bus Width
    15b
  • Density
    256 kb
  • Sync/Async
    Asynchronous
  • Word Size
    8b
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    28
  • Supplier Device Package
    28-SOIC
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • Series
    MoBL®
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Technology
    SRAM - Asynchronous
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Base Part Number
    CY62256
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Interface
    Parallel
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Memory Size
    256Kb 32K x 8
  • Number of Ports
    1
  • Nominal Supply Current
    50mA