  • CY7C025-15AXI
CY7C025-15AXI
advertisement
Manufacturer No:
CY7C025-15AXI
HK JDW NO:
217-CY7C025-15AXI
Package:
100-LQFP
Datasheet:
CY7C025-15AXI
Description:
5V V 100 Pin Memory IC CY7C025 14mm mm
Step5Bar-code shipping tag
CY7C025-15AXI
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    100
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Frequency
    15GHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    CY7C025
  • Pin Count
    100
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G100
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Memory Size
    128Kb 8K x 16
    Volatile
  • Supply Current-Max
    0.32mA
  • Organization
    8KX16
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    16
  • Write Cycle Time - Word, Page
    15ns
  • Standby Current-Max
    0.015A
  • Memory Density
    131072 bit
  • Access Time (Max)
    15 ns
  • I/O Type
    COMMON
  • Standby Voltage-Min
    4.5V
  • Length
    14mm
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Width
    14mm