  • CY7C037V-20AXC
CY7C037V-20AXC
advertisement
Manufacturer No:
CY7C037V-20AXC
HK JDW NO:
217-CY7C037V-20AXC
Package:
100-LQFP
Datasheet:
CY7C037V-20AXC
Description:
3.3V V 100 Pin Memory IC CY7C037 14mm mm
Quantity:
In Stock : 90
Step5Bar-code shipping tag
CY7C037V-20AXC
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2004
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    100
  • ECCN Code
    3A991.B.2.B
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Frequency
    20GHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Base Part Number
    CY7C037
  • Pin Count
    100
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G100
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Memory Size
    576Kb 32K x 18
    Volatile
  • Supply Current-Max
    0.175mA
    Parallel
  • Organization
    32KX18
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    18
  • Write Cycle Time - Word, Page
    20ns
  • Standby Current-Max
    0.00005A
  • Memory Density
    589824 bit
  • Access Time (Max)
    20 ns
  • I/O Type
    COMMON
  • Standby Voltage-Min
    2V
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm