  • CY7C09579V-83AXC
CY7C09579V-83AXC
advertisement
Manufacturer No:
CY7C09579V-83AXC
HK JDW NO:
217-CY7C09579V-83AXC
Package:
144-LQFP
Datasheet:
CY7C09579V-83AXC
Description:
Surface Mount 144 Pin Memory IC CY7C09579 1.1 Mb kb 360mA mA 36b b
Quantity:
In Stock : 900
Step5Bar-code shipping tag
CY7C09579V-83AXC
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    144-LQFP
  • Number of Pins
    144
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2000
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    144
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    FLOW-THROUGH OR PIPELINED ARCHITECTURE
  • Technology
    SRAM - Dual Port, Synchronous
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Base Part Number
    CY7C09579
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.465V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3.135V
  • Memory Size
    1.152Mb 32K x 36
  • Number of Ports
    2
  • Nominal Supply Current
    360mA
  • Clock Frequency
    83MHz
  • Access Time
    6ns
    Parallel
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    36
  • Address Bus Width
    30b
  • Density
    1.1 Mb
  • Standby Current-Max
    0.001A
  • I/O Type
    COMMON
  • Sync/Async
    Synchronous
  • Word Size
    36b
  • Standby Voltage-Min
    3.14V
  • Height Seated (Max)
    1.6mm