  • CY7C1011DV33-10BVXI
CY7C1011DV33-10BVXI
advertisement
Manufacturer No:
CY7C1011DV33-10BVXI
HK JDW NO:
217-CY7C1011DV33-10BVXI
Package:
48-VFBGA
Description:
Surface Mount 48 Pin Memory IC CY7C1011 2 Mb kb 8mm mm 90mA mA 16b b
Quantity:
In Stock : 2
Step5Bar-code shipping tag
CY7C1011DV33-10BVXI
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    48-VFBGA
  • Number of Pins
    48
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2002
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    48
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Technology
    SRAM - Asynchronous
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.75mm
  • Frequency
    10GHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    CY7C1011
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Memory Size
    2Mb 128K x 16
  • Number of Ports
    1
  • Nominal Supply Current
    90mA
  • Memory Type
    Volatile
  • Memory Format
    SRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    16
  • Write Cycle Time - Word, Page
    10ns
  • Address Bus Width
    17b
  • Density
    2 Mb
  • I/O Type
    COMMON
  • Sync/Async
    Asynchronous
  • Word Size
    16b
  • Standby Voltage-Min
    2V
  • Length
    8mm