  • CY7C1012DV33-10BGXIT
CY7C1012DV33-10BGXIT
advertisement
Manufacturer No:
CY7C1012DV33-10BGXIT
HK JDW NO:
217-CY7C1012DV33-10BGXIT
Package:
119-BGA
Description:
Surface Mount Memory IC CY7C1012 12 Mb kb 22mm mm 24b b
Step5Bar-code shipping tag
CY7C1012DV33-10BGXIT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    119-BGA
  • Number of Pins
    119
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2002
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    119
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Technology
    SRAM - Asynchronous
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Base Part Number
    CY7C1012
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Memory Size
    12Mb 512K x 24
  • Number of Ports
    1
  • Memory Type
    Volatile
  • Memory Format
    SRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    24
  • Write Cycle Time - Word, Page
    10ns
  • Address Bus Width
    19b
  • Density
    12 Mb
  • Standby Current-Max
    0.025A
  • I/O Type
    COMMON
  • Sync/Async
    Asynchronous
  • Word Size
    24b
  • Standby Voltage-Min
    2V
  • Length
    22mm
  • Height Seated (Max)
    2.4mm