  • CY7C1020B-12ZXC
CY7C1020B-12ZXC
advertisement
Manufacturer No:
CY7C1020B-12ZXC
HK JDW NO:
217-CY7C1020B-12ZXC
Package:
44-TSOP (0.400, 10.16mm Width)
Datasheet:
CY7C1020B-12ZXC
Description:
5V V Surface Mount 44 Pin Memory IC CY7C1020 512 kb kb 140mA mA 16b b
Quantity:
In Stock : 8
Step5Bar-code shipping tag
CY7C1020B-12ZXC
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    44-TSOP (0.400, 10.16mm Width)
  • Number of Pins
    44
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1996
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    44
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Frequency
    12GHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Base Part Number
    CY7C1020
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Memory Size
    512Kb 32K x 16
  • Number of Ports
    1
  • Nominal Supply Current
    140mA
  • Memory Width
    16
  • Write Cycle Time - Word, Page
    12ns
  • Address Bus Width
    15b
  • Density
    512 kb
  • Standby Current-Max
    0.003A