  • CY7C1021BV33-12VC
CY7C1021BV33-12VC
advertisement
Manufacturer No:
CY7C1021BV33-12VC
HK JDW NO:
217-CY7C1021BV33-12VC
Package:
Datasheet:
Description:
3.3V V 44 Pin Memory IC 28.575mm mm
Quantity:
In Stock : 426
Step5Bar-code shipping tag
CY7C1021BV33-12VC
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Terminals
    44
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    3A991.B.2.B
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Subcategory
    SRAMs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    44
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-J44
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    70°C
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.63V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.97V
  • Operating Mode
    ASYNCHRONOUS
  • Supply Current-Max
    0.2mA
  • Organization
    64KX16
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Seated Height-Max
    3.7592mm
  • Memory Width
    16
  • Standby Current-Max
    0.005A
  • Memory Density
    1048576 bit
  • Access Time (Max)
    12 ns
  • Parallel/Serial
    PARALLEL
  • I/O Type
    COMMON
  • Memory IC Type
    STANDARD SRAM
  • Standby Voltage-Min
    3V
  • Length
    28.575mm
  • Width
    10.16mm