  • CY7C1021DV33-10BVXIT
CY7C1021DV33-10BVXIT
advertisement
Manufacturer No:
CY7C1021DV33-10BVXIT
HK JDW NO:
217-CY7C1021DV33-10BVXIT
Package:
48-VFBGA
Description:
Surface Mount Memory IC CY7C1021 1 Mb kb 8mm mm 60mA mA 16b b
Quantity:
In Stock : 2560
Step5Bar-code shipping tag
CY7C1021DV33-10BVXIT
  • Memory Width
    16
  • Write Cycle Time - Word, Page
    10ns
  • Address Bus Width
    16b
  • Density
    1 Mb
  • Standby Current-Max
    0.003A
  • Max Frequency
    100MHz
  • I/O Type
    COMMON
  • Sync/Async
    Asynchronous
  • Word Size
    16b
  • Standby Voltage-Min
    2V
  • Length
    8mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    48-VFBGA
  • Number of Pins
    48
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1996
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    48
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.75mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    CY7C1021
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Memory Size
    1Mb 64K x 16
  • Nominal Supply Current
    60mA