  • CY7C1041CV33-10BAJXE
CY7C1041CV33-10BAJXE
advertisement
Manufacturer No:
CY7C1041CV33-10BAJXE
HK JDW NO:
217-CY7C1041CV33-10BAJXE
Package:
48-TFBGA
Description:
Surface Mount Memory IC 4 Mb kb 8mm mm 130mA mA 16b b
Quantity:
In Stock : 7
Step5Bar-code shipping tag
CY7C1041CV33-10BAJXE
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Package / Case
    48-TFBGA
  • Number of Pins
    48
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1996
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Discontinued
  • Number of Terminations
    48
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.75mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.63V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.97V
  • Memory Size
    4Mb 256K x 16
  • Nominal Supply Current
    130mA
  • Memory Type
    Volatile
  • Memory Format
    SRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Memory Width
    16
  • Write Cycle Time - Word, Page
    10ns
  • Address Bus Width
    18b
  • Density
    4 Mb
  • Sync/Async
    Asynchronous
  • Word Size
    16b
  • Length
    8mm