  • CY7C1041CV33-10BAXA
CY7C1041CV33-10BAXA
advertisement
Manufacturer No:
CY7C1041CV33-10BAXA
HK JDW NO:
217-CY7C1041CV33-10BAXA
Package:
48-TFBGA
Datasheet:
Description:
Surface Mount 48 Pin Memory IC CY7C1041 4 Mb kb 8.5mm mm 100mA mA 16b b
Quantity:
In Stock : 5
Step5Bar-code shipping tag
CY7C1041CV33-10BAXA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    48-TFBGA
  • Number of Pins
    48
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1996
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    48
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Technology
    SRAM - Asynchronous
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.75mm
  • Frequency
    1MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Base Part Number
    CY7C1041
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Memory Size
    4Mb 256K x 16
  • Number of Ports
    1
  • Nominal Supply Current
    100mA
  • Memory Type
    Volatile
  • Memory Format
    SRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Write Cycle Time - Word, Page
    10ns
  • Address Bus Width
    18b
  • Density
    4 Mb
  • I/O Type
    COMMON
  • Sync/Async
    Asynchronous
  • Word Size
    16b
  • Standby Voltage-Min
    3V
  • Height
    210μm
  • Length
    8.5mm
  • Width
    7mm