  • CY7C1049CV33-15VC
CY7C1049CV33-15VC
advertisement
Manufacturer No:
CY7C1049CV33-15VC
HK JDW NO:
217-CY7C1049CV33-15VC
Package:
36-BSOJ (0.400, 10.16mm Width)
Datasheet:
CY7C1049CV33-15VC
Description:
Surface Mount 36 Pin Memory IC CY7C1049 4 Mb kb 23.495mm mm 80mA mA 8b b
Quantity:
In Stock : 244
Step5Bar-code shipping tag
CY7C1049CV33-15VC
  • Package / Case
    36-BSOJ (0.400, 10.16mm Width)
  • Number of Pins
    36
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2002
  • JESD-609 Code
    e0
  • Number of Terminations
    36
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Frequency
    15GHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    CY7C1049
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Memory Size
    4Mb 512K x 8
  • Nominal Supply Current
    80mA
  • Memory Width
    8
  • Write Cycle Time - Word, Page
    15ns
  • Address Bus Width
    19b
  • Word Size
    8b
  • Standby Voltage-Min
    3V
  • Height Seated (Max)
    3.683mm
  • Length
    23.495mm