  • CY7C1049CV33-20VC
CY7C1049CV33-20VC
advertisement
Manufacturer No:
CY7C1049CV33-20VC
HK JDW NO:
217-CY7C1049CV33-20VC
Package:
36-BSOJ (0.400, 10.16mm Width)
Datasheet:
Description:
3.3V V 36 Pin Memory IC CY7C1049 23.495mm mm
Step5Bar-code shipping tag
CY7C1049CV33-20VC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    36-BSOJ (0.400, 10.16mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    36
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2002
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    36
  • ECCN Code
    3A991.B.2.A
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Technology
    SRAM - Asynchronous
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Frequency
    20GHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    CY7C1049
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Memory Size
    4Mb 512K x 8
  • Memory Type
    Volatile
  • Supply Current-Max
    0.08mA
  • Memory Format
    SRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Organization
    512KX8
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    8
  • Write Cycle Time - Word, Page
    20ns
  • Standby Current-Max
    0.01A
  • Memory Density
    4194304 bit
  • Access Time (Max)
    20 ns
  • I/O Type
    COMMON
  • Standby Voltage-Min
    3V
  • Length
    23.495mm
  • Height Seated (Max)
    3.683mm
  • Width
    10.16mm