  • CY7C1071DV33-12BAXI
CY7C1071DV33-12BAXI
advertisement
Manufacturer No:
CY7C1071DV33-12BAXI
HK JDW NO:
217-CY7C1071DV33-12BAXI
Package:
48-TFBGA
Description:
Surface Mount 48 Pin Memory IC CY7C1071 32 Mb kb 9.5mm mm 250mA mA 16b b
Quantity:
In Stock : 20
Step5Bar-code shipping tag
CY7C1071DV33-12BAXI
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    48-TFBGA
  • Number of Pins
    48
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1996
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    48
  • Terminal Finish
    TIN SILVER COPPER
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.75mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    CY7C1071
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Memory Size
    32Mb 2M x 16
  • Number of Ports
    1
  • Nominal Supply Current
    250mA
  • Memory Width
    16
  • Write Cycle Time - Word, Page
    12ns
  • Address Bus Width
    21b
  • Density
    32 Mb
  • Standby Current-Max
    0.05A
  • Max Frequency
    83.3MHz
  • I/O Type
    COMMON
  • Sync/Async
    Asynchronous
  • Word Size
    16b
  • Standby Voltage-Min
    2V
  • Length
    9.5mm