  • CY7C1306CV25-167BZC
CY7C1306CV25-167BZC
advertisement
Manufacturer No:
CY7C1306CV25-167BZC
HK JDW NO:
217-CY7C1306CV25-167BZC
Package:
165-LBGA
Description:
165 Pin Memory IC CY7C1306 15mm mm
Step5Bar-code shipping tag
CY7C1306CV25-167BZC
  • Package / Case
    165-LBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    165
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2003
  • JESD-609 Code
    e0
  • Number of Terminations
    165
  • ECCN Code
    3A991.B.2.A
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Additional Feature
    PIPELINED ARCHITECTURE
  • HTS Code
  • Technology
    SRAM - Synchronous, QDR
  • Voltage - Supply
    2.4V~2.6V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    CY7C1306
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    2.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.4V
  • Memory Size
    18Mb 512K x 36
  • Memory Type
    Volatile
  • Clock Frequency
    167MHz
  • Access Time
    2.5 ns
  • Organization
    512KX36
  • Memory Width
    36
  • Memory Density
    18874368 bit
  • Length
    15mm
  • Height Seated (Max)
    1.4mm
  • Width
    13mm