  • CY7C1308DV25C-167BZCT
CY7C1308DV25C-167BZCT
advertisement
Manufacturer No:
CY7C1308DV25C-167BZCT
HK JDW NO:
217-CY7C1308DV25C-167BZCT
Package:
165-LBGA
Description:
165 Pin Memory IC CY7C1308 9 Mb kb 15mm mm
Quantity:
In Stock : 1000
Step5Bar-code shipping tag
CY7C1308DV25C-167BZCT
  • Package / Case
    165-LBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    165
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1999
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    165
  • ECCN Code
    3A991.B.2.A
  • Additional Feature
    PIPELINED ARCHITECTURE
  • HTS Code
  • Technology
    SRAM - Synchronous, DDR
  • Voltage - Supply
    2.4V~2.6V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Base Part Number
    CY7C1308
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    2.5V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    2.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.4V
  • Memory Size
    9Mb 256K x 36
  • Clock Frequency
    167MHz
  • Memory Format
    SRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Organization
    256KX36
  • Memory Width
    36
  • Density
    9 Mb
  • Access Time (Max)
    3 ns
  • Length
    15mm
  • Height Seated (Max)
    1.4mm
  • Width
    13mm