  • CY7C135-15JXC
CY7C135-15JXC
advertisement
Manufacturer No:
CY7C135-15JXC
HK JDW NO:
217-CY7C135-15JXC
Package:
52-LCC (J-Lead)
Datasheet:
CY7C135-15JXC
Description:
5V V Surface Mount 52 Pin Memory IC CY7C135 32 kb kb 220mA mA 8b b
Quantity:
In Stock : 2
Step5Bar-code shipping tag
CY7C135-15JXC
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    52-LCC (J-Lead)
  • Number of Pins
    52
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1996
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    52
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Technology
    SRAM - Dual Port, Asynchronous
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    15GHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Base Part Number
    CY7C135
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Memory Size
    32Kb 4K x 8
  • Number of Ports
    2
  • Nominal Supply Current
    220mA
  • Memory Type
    Volatile
  • Memory Format
    SRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Organization
    4KX8
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    8
  • Write Cycle Time - Word, Page
    15ns
  • Address Bus Width
    24b
  • Density
    32 kb
  • Standby Current-Max
    0.015A
  • Access Time (Max)
    15 ns
  • I/O Type
    COMMON
  • Sync/Async
    Asynchronous
  • Word Size
    8b
  • Height Seated (Max)
    5.08mm