  • CY7C1355C-100BGCT
CY7C1355C-100BGCT
advertisement
Manufacturer No:
CY7C1355C-100BGCT
HK JDW NO:
217-CY7C1355C-100BGCT
Package:
119-BGA
Datasheet:
CY7C1355C-100BGCT
Description:
Surface Mount NoBL™ Memory IC NoBL™ Series CY7C1355 9 Mb kb 180mA mA 36b b
Step5Bar-code shipping tag
CY7C1355C-100BGCT
    Select All
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Voltage - Supply
    3.135V~3.6V
  • Frequency
    100MHz
  • Base Part Number
    CY7C1355
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    Parallel
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3.135V
  • Memory Size
    9Mb 256K x 36
  • Number of Ports
    4
  • Nominal Supply Current
    180mA
  • Clock Frequency
    100MHz
  • Access Time
    7.5ns
  • Memory Format
    SRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Address Bus Width
    18b
  • Density
    9 Mb
  • Max Frequency
    100MHz
  • Sync/Async
    Synchronous
  • Word Size
    36b
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
  • Package / Case
    119-BGA
  • Number of Pins
    119
  • Supplier Device Package
    119-PBGA (14x22)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    NoBL™
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Max Operating Temperature
    70°C